Terapide Ne Çalışıyoruz? Nasıl Çalışıyoruz?

Kategori: Blog | 0

Nedir bu terapi? Ne işe yarar? Bir sürü soru silsilesiyle başlamaktayız. Terapide tamda böyle bir şey belki de. Terapi odasında olmamızı sağlayan nedenleri sorgulamak, sonrasında keşfetmek var olan cevapları dönüştürmek ve bir süzgeçten geçirip yeni bir anlam yüklemek diyebiliriz. Terapiler gerçek benliğimizi keşfetmemizde bize alan açmayı sağlayan bir yolculuktur. Terapistiniz size bu yolculukta rehberlik eder. Yollar size aittir ve gideceğimiz yönü danışan olarak sizler belirlersiniz. Terapistiniz bu yollarda göremediğiniz alanları, taşları yeni yolları ya da keşfedilmeyi bekleyen yanlarınızı ulaşmanızda fener tutar. “Hadi biraz da buraya bakalım? Sanki buralarda duyulmaya ihtiyacı olan bir şeyler var gibi?”

Her terapistin kendine ait bir çalışma yöntemi vardır. Buna ek belirlediği ve benimsediği bir ekol vardır. Terapi dünyasında çok fazla ekoller ve teknikler vardır. Bunlar işin detayı.

Terapideki çalışma alanlarını danışanlar belirler. Hangi alanda çalışmak istediklerini terapisti ile tartışır ve onun üzerine yoğunlaşılır. Terapistte danışanın belirlediği hedeflere göre terapiyi yapılandırmaya başlar. Terapi planı her bir danışan için biriciktir. Danışandan alınan bilgiler doğrultusunda terapi süreci formüle edildiği için terapi uzunluğu değişkenlik gösterir. Her bir terapi danışanına göre şekillenir. Terapi süreci danışanın kendisine has ve özeldir.  Şu anda bulunduğunuz noktaya ulaşmanızın yıllar sürdüğünü düşünüyorsanız, belirli duyguları, davranış kalıplarını ve sabit zihniyetleri anlamak, neden var olduklarını belirlemek ve daha sonra yapmaya başlamak muhtemelen birkaç saatten fazla sürecektir. Danışmanlık hızlı bir çözüm getirmez. Değişim zaman alır, ancak terapi seanslarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için kendinizi nasıl hissettiğiniz konusunda kararlı, bağlı ve dürüst olmanız önemlidir.

Terapistin çalışma alanı aldığı eğitimler benimsediği ekol üzerinden başlatılır. Terapist danışanından topladığı verilere göre seans süreçlerini yapılandırır ve alet çantasındaki teknik ve yöntemleri şekillendirir. Bu yöntem ve teknikler genel olarak benzerlik gösterse de, her bir danışanla kurulan ilişki dinamiği yine o danışanın kendine has ve biricik olacağından kullanılan yöntem ve teknikler de o danışana özel olacaktır. Terapi herkes için kişiseldir.

Terapist danışanını dikkatlice dinler, gerektiği yerlerde sorular sorar. Dinlemek terapinin önemli ve etkili bir parçasıdır. Fakat terapi süreci terapistle danışanın işbirliği içinde yürüttüğü, danışanın aktif katılımını gerektiren de bir süreçtir. Bir işbirliği içinde çalışılır. Terapi için gerekli istek ve arzunun olmaması terapi sürecini olumsuz etkileyebilmektedir.

Terapi süreci sanıldığı gibi konuşulup rahatlanan bir süreç olarak bilinse de, zaman zaman acı dolu deneyimlerinde hissedildiği özel bir alandır. Bu acı dolu anları terapistin eşliğinde deneyimlemek ve keşfetmek danışana farkındalık ve iyileşme sağlar. Terapi odası kalabalık bir alandır, tıpkı sahip olduğumuz bize ait dünyamız gibi.


Bazı Ek Bilgiler

  • Psikologlar sizin adınıza karar vermezler.
  • Psikologlar İLAÇ YAZMAZ ve de TANI ve TEŞHİS KOYMAZLAR.
  • Psikologlar size akıl vermez. Ne yapmanız gerektiğinizi söyleyecek kişiler değildirler.
  • Psikologlar çalıştıkları çiftler arasında hakem değildirler. Suçlu aramazlar.