Terapi Nedir

Terapi kişinin kendi içine başlattığı bir yolculuktur. Terapinin başlamasıyla kişinin kendisini keşfetmesi de başlar. Terapötik yolculuk,  kişinin bilinçdışı davranışlarını anlamaya, refah duygusunun yeniden inşa etmeye, geçmiş anılarına yönelik şemalarının fark etmesine, ilişkileri geliştirmeye ve yaşamın getirdiği tüm beklenmedik şeylerle başa çıkma kapasitesini artırmaya yardımcı olmak için etkili ve tatmin edici bir yol sağlayabilir. Terapinin başlamasıyla kişinin kendisini keşfetmesi de başlar.

Psikolog Kimdir?

Psikolog, üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olan kişiye denir. Psikologlar gerekli eğitimler alarak ve bir yüksek lisans programından mezun olarak uzmanlığını tamamlayarak “uzman psikolog” unvanını alır.

Psikolog danışanın içsel yolculuğunda eşlik eder. Danışanın bireysel özgürlüğünü keşfetmesinde, yaşamda sorumluluğu almasında ve farkında olmadığı gücünü keşfetmesinde ona sağlıklı bir alan açmış olur. Terapist sizin adınıza kararlar almaz, terapist size bu süreç boyunca tarafsızlığı ve profesyonelliğiyle eşlik ve rehberlik eder. Unutulmamalıdır ki esas rol her zaman danışanındır.

Seans Sıklığı ve Süresi Ne Kadardır?

Seanslar genel olarak hafta 1 kere olmak üzere 45 dakika sürmektedir.

Terapi Ne Kadar Sürer?

Terapi bir süreçtir. Terapilerin uzunluğu her danışan için değişir. Birlikte çalışmak için önceden tanımlanmış belli bir zaman miktarı yoktur. Terapi süresi, danışanı destek almaya sevk eden endişelere bağlı olarak değişiklik gösterir. Ne için geliyorsunuz ve problemleriniz hakkında konuşmayı ne kadar kolay bulduğunuz, terapiye gelme sürenizi etkileyecektir. Ancak sahip olduğunuz birçok oturum da sizin kararınızdır. Hayatınızın nasıl farklı olmasını istediğiniz hakkında özgürce konuşabileceğiniz ve bu değişikliklere nasıl ulaşacağınız üzerinde çalışabileceğiniz bir alan var. Şu anda bulunduğunuz noktaya ulaşmanızın yıllar sürdüğünü düşünüyorsanız, belirli duyguları, davranış kalıplarını ve sabit zihniyetleri anlamak, neden var olduklarını belirlemek ve daha sonra yapmaya başlamak muhtemelen birkaç saatten fazla sürecektir. Danışmanlık hızlı bir çözüm değildir. Değişim zaman alır, ancak terapi seanslarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için kendinizi nasıl hissettiğiniz konusunda kararlı, bağlı ve dürüst olmanız önemlidir.

Terapi herkes için kişiseldir, ancak ne kadar ihtiyacınız olduğuna siz karar verirsiniz. Terapist olarak danışanların tedaviye en az 6 ay şans vermelerini öneririm.

İlk Seans Ne Olacak?

İlk seansa gelmek hatta randevu oluşturmak dahi danışanlarda endişe yaratabilir. İlkler her zaman bilinmezlik getirdiğinden bu endişe kabul edilebilir ve olağandır. İlk seans, danışana sorularını sorma, terapistle birlikte çalışıp çalışamayacağını görme fırsatı verir. Bu yüzden ilk seanslar değerlendirme seansları olarak da geçer. Terapist danışan hakkında gerekli bilgiyi toplar ve sürece dair bilgilendirme yapar. Bütün bilgiler ışığında seansların içeriği hakkında terapist tarafından yapılandırılmış bir şekilde danışana sunulur.

Terapilerde Gizlilik

Gizlilik, terapist ve danışan ilişkisinin önemli bir bileşenidir. Terapist yaptığı tüm çalışmaları korumak ve bilgileri gizli tutmakla yükümlüdür. Terapistle yaptığınız her görüşme ve yazdığı notlar gizlidir ve rızanız olmadan başka bir kimseye açıklanamaz. Bu noktada İnci Psikoloji olarak, Türk Psikolog Derneği’nin belirlediği Etik ve Gizlilik ilkelerine ve Uygulama Standartlarına bağlıyız.  

Başvuru için Ne Yapmalıyım?