Evlilik ve Çift Terapisi Nedir? Ne Yapılır?

Kategori: Blog | 0

Evlilik ve çift terapileri çiftlerin daha sağlıklı bir iletişim kurmalarında, birbirlerini daha iyi anlamada ve tanımada yardımcı olan önemli bir araçtır. Evliliklerinde belirli konularda çatışma yaşayan veya iletişim kurmada zorluk yaşayan kişiler evlilik terapisine başvurabilirler. Evli olmayan bireyler veya nişanlılık döneminde olan çiftlerde bu terapilere başvurabilmektedir.

Terapilerde amaç, çiftlerin birbirleriyle olan ilişkilerini incelemek, doğru iletişim yollarını keşfetmek ve öğrenmelerini sağlamak, anlaşmazlıkların kaynaklarını anlamak ve çözüme ulaştırılması için ortak zeminde buluşabilmek ve hali hazırdaki ilişkiyi daha sağlıklı bir yönde değiştirmek ve dönüştürmektir. Buna ek olarak terapiler, çiftlere birbirlerini bireysel olarak da keşfetme ve cinsel yaşamlarını zenginleştirmede de fayda sağlamaktadır.

Terapilerde odak nokta çoğu zaman kurulan ilişkidir. İlişkilerde yaşanan çatışmalar, çıkmazlar, gerginlik ve stres evlilikleri ve tabi cinsel yaşamı direk olarak etkileyebilmektedir. Sorun alanı oldukça geniş olmaktadır. Birçok faktör evliliğin doğal dengesini bozabilmekte ya da çiftler arasındaki bir takım sorunların baş göstermesine neden olabilmektedir. Bunun yanında kişinin bireysel yaşamında ötekiyle kurduğu ilişkide de zaman zaman bir takım etkiler görüle bilinir. Uygun zaman ve uygun zeminde alınan terapi desteği ile çiftler evliliklerine yada ilişkilerine yeni bir bakış açısı kazandırabilmekte ve daha sağlıklı bir iletişim içinde kalmayı sağlayabilmektedir. Çiftlerin birbirleriyle kurduğu olumlu iletişim ile ötekiyle kurulan ilişkide de olumlu yansımalar olur.

Evlilik ve çift terapisinde, terapist evlilikte yada ilişkide yaşanan sorunların ve ihtiyaçların ne olduğunu inceler, sonrasında ortaya çıkan verilerle birlikte çiftlerle ortak bir çalışma yürüterek, çiftlerin daha uyumlu ve daha sağlıklı bir düzlemde buluşmalarını sağlar.  Sorunun içeriğine göre terapist gerektiği yerde hem bireysel hem de çift olarak seansları planlar. Terapilerin süresi ve gidişatı çiftin ya da kişinin seanslara gösterdiği ilgi ve emekle doğru orantılıdır. Her kişi kendine özgü ve özeldir. Aynı şekilde her bir ilişkide kendi içinde özel ve kişilere özgüdür. Bu bağlamda terapi süreleri kişilerden kişilere, ilişkiden ilişkiye farklılık gösterir. En önemlisi; terapi süreci sadece çiftler ve terapist arasında etik kurallar gözetilerek gerçekleşmektedir. Terapistiniz uzman kimliği, tarafsızlığı ve profesyonelliğiyle sizlere eşlik ediyor olacaktır.